Tjedan prevencije nasilja nad ženama, koji se obilježavao od 25. do 30. studenog, bio je posvećen podizanju svijesti o ovom ozbiljnom društvenom problemu te promicanju jednakosti, sigurnosti i poštovanja. Učenici medicinske škole Varaždin aktivno su sudjelovali u ovoj inicijativi, izrađujući plakate, prezentacije i informativne videe s ciljem educiranja svojih vršnjaka o važnosti prepoznavanja i sprječavanja nasilja nad ženama. Njihovi radovi prikazivali su različite statističke podatke o ženama koje su se našle u takvim situacijama. Poseban naglasak stavljen je na važnost prijavljivanja nasilja i pružanja pomoći žrtvama kroz sustav podrške i sigurnih kuća.
Također, učenici 3.b i 4.d provodili su učenički projekt samoobrane pod nazivom “Samoobranu aktiviraj, za nasilje ne navijaj”. U sklopu projekta provedena je anketa koja je pokazala da se većina sudionika (158 od 200) nije bavila borilačkim sportovima, a među onima koji jesu, najčešći izbori su bili boks i karate. Unatoč tome, čak 71 ispitanik izjavilo je da je doživjelo neki oblik nasilja, no samo njih 50 koristilo je tehnike samoobrane u takvim situacijama. Osjećaj sigurnosti kod učenika varira, no većina sudionika (118) smatra se djelomično sigurnima u potencijalno opasnim situacijama, dok je manji broj izrazio visok stupanj sigurnosti ili nesigurnosti. Mentalna priprema za samoobranu prepoznata je kao važan faktor, što su ispitanici potvrdili svojim odgovorima. Posebno je ohrabrujuće što bi značajan broj sudionika (126) pohađao tečaj osnova samoobrane, što ukazuje na svijest o važnosti stjecanja vještina za osobnu sigurnost.
Kroz ovaj projekt, učenici su imali priliku naučiti osnovne tehnike samoobrane u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture, ali i steći važne spoznaje o mentalnoj pripremi za suočavanje s potencijalno opasnim situacijama.
U utorak, 28. siječnja 2025. godine, sportski psiholog Matej Fiškuš posjetio je Medicinsku školu Varaždin i održao predavanje u sklopu projekta samoobrane. Tema predavanja bila je mentalno zdravlje, s posebnim naglaskom na stres kao svakodnevni izazov i njegov utjecaj na ljudsko ponašanje. Posebnu pažnju posvetio je verbalnim napadima, pružajući učenicima korisne smjernice za obranu u takvim okolnostima. Nakon teorijskog dijela, učenici su imali priliku postavljati pitanja. Predavanje je završilo praktičnim vježbama opuštanja, uključujući tehnike disanja te vježbu kontrakcije i opuštanja mišića šake i podlaktice.
U sklopu našeg projekta nastavljamo s aktivnostima usmjerenima na razvoj samopouzdanja i vještina samoobrane. Učenike će posjetiti gospodin Kovačić iz Fight Club Kovačić, koji će održati predavanje o važnosti tjelesne spremnosti i mentalne snage u suočavanju s izazovima. Osim predavanja, učenici će imati priliku sudjelovati u praktičnom dijelu aktivnosti – posjetit ćemo Savate Club Omega Varaždin, gdje će učenici sudjelovati u treningu pod vodstvom gospodina Rožmarića. Ovo će biti izvrsna prilika da nauče osnovne tehnike savatea, razviju koordinaciju i nauče kako se obraniti u različitim situacijama. Pozivamo sve učenike da se pridruže i iskoriste priliku za usvajanje korisnih znanja i vještina!
Ova inicijativa pokazala je koliko je važno educirati mlade o ovoj temi kako bi postali glasnici promjena u društvu. Kroz kreativne i edukativne aktivnosti, učenici su ne samo osvijestili ozbiljnost problema, već su i poslali snažnu poruku o potrebi zajedničke borbe protiv nasilja nad ženama. Prevencija i edukacija ključni su koraci u stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva u kojem će svaka žena moći živjeti bez straha i nasilja.
Nastavnice:
Jadranak Težački, profesorica savjetnica
Iva Delonga Habek, mag. med. techn.
Učenice:
Maja Kolar, 4.d
Klara Novak, 4.d
O autoru