***
[ BROŠURA MSKVZ ] [ BROŠURA SREDNJE ŠKOLE ] [ PRAVILNICI I DOKUMENTI ]
Dragi učenici!
Nakon završetka osnovne škole donosite važnu odluku o svojem daljnjem školovanju, a ako se želite ostvariti kao zdravstveni djelatnici, Medicinska škola Varaždin pravi je izbor za vas. Škola ima dugogodišnju tradiciju u obrazovanju zdravstvenih djelatnika svih profila. Nakon završenog četverogodišnjeg ili petogodišnjeg školovanja (medicinske sestre/tehničari) učenici su vrlo kvalitetno pripremljeni za posao, ali i za nastavak školovanja na sveučilišnoj ili veleučilišnoj razini. Tijekom obrazovanja učenici osim strukovnih predmeta imaju organiziranu dodatnu nastavu iz svih obveznih predmeta koji se polažu na državnoj maturi. Osim toga, velika pažnja poklanja se odgoju.
Školovanje za zanimanje medicinska sestra opće njege / medicinski tehničar opće njege traje 5 godina: dvije godine u općeobrazovnom programu, a tri godine u stručnom obrazovanju.
Opis poslova
Odgovornost, osjetljivost za ljudske patnje, dobre komunikacijske vještine, savjesnost – sastavnice su u svakodnevnom radu zdravstvenih djelatnika.
***
Fizioterapeutski tehničari rade na tri velika područja fizikalne medicine, a to su kineziterapija, fizikalna terapija i masaža.
Fizikalna terapija široko je područje liječenja u kojem se upotrebljavaju prirodni izvori (voda, led, pijesak i sl.) i umjetni izvori različitih oblika energije (brojni oblici električne struje, toplinske i ultraljubičaste zrake, ultrazvuk, LASER, parafin itd.).
Osim rada u specijalnim bolnicama za medicinsku rehabilitaciju i u drugim zdravstvenim ustanovama s organiziranom fizikalnom terapijom, fizioterapeutski tehničar može raditi u fitnes-centrima, salonima za masažu, sportskim klubovima (što uključuje i rad na terenima), teretanama te u kući bolesnika i drugih klijenata.
***
Zdravstveno-laboratorijski tehničari provode analizu krvi, mokraće i drugog biološkog materijala, što pomaže liječnicima u otkrivanju i liječenju bolesti. U svojem radu sve češće upotrebljavaju kompjutorizirane aparate koji mogu sami napraviti brojne analize.
Posao budućeg laboranta uključuje uzimanje uzoraka, npr. vađenje krvi i pravilno preuzimanje uzoraka. U hematološkim laboratorijima određuju vrstu i broj krvnih stanica te promatraju njihov oblik, boju, veličinu i unutrašnjost.
Određuju krvne grupe i Rh-faktor. U biokemijskim laboratorijima određuju aktivnost enzima, proteine, elektrolite, glukozu, metale, trigliceride, kolesterol, alkohol, ABS i druga kemijska obilježja krvi i mokraće. U mikrobiološkim laboratorijima rade s hranjivim podlogama.
Nasađuju uzorke, promatraju porast bakterija.
***
Osim pripreme za prirodoslovno-matematičke studije kurikul prirodoslovne gimnazije u potpunosti odgovara svim potrebama budućih studenata medicine, stomatologije, sestrinstva, fizioterapije, medicinsko-laboratorijske dijagnostike, radiološke tehnologije, fizike, biologije, kemije, biokemije, farmacije, molekularne biologije. Tijekom srednjoškolske nastave učenici se pripremaju i za polaganje ispita državne mature i za medicinsku struku s naglaskom na psihološki i humani aspekt budućeg zanimanja.
Od trećeg razreda opredjeljuju se za izborne module u kojima dobivaju predmete važne za buduće zanimanje. Npr. učenici koji se odluče za fizioterapeutski modul imaju sljedeće predmete: Fizikalna terapija, Osnove kineziologije, Kineziterapija. Izborni moduli uključuju po tri predmeta i u ostalim odabranim strukovnim područjima.
***
***
– DOSTAVA UPISNE DOKUMENTACIJE – |
MEDICINSKA ŠKOLA VARAŽDIN |
PRAVILNICI I DOKUMENTI |
BROŠURA SREDNJE ŠKOLE |
***