Terenska nastava iz etike za prve razrede

AutorZoran Hercigonja

Terenska nastava iz etike za prve razrede

Učenici prvih razreda koji slušaju izborni predmet etika su u ponedjeljak 20. siječnja 2020, posjetili tri sakralna objekta na području Varaždina: Pravoslavnu crkvu sv. Đorđa, Židovsku sinagogu i Crkvu sv. Nikole.
Naime, jedna od nastavnih cjelina u drugom polugodištu je Religija i etika pa naši učenici promišljaju o moralnim i društvenim aspektima raznih religija koje postoje u Hrvatskoj i svijetu.
Slijedi kratki osvrt kojeg su napisali učenici:
 
“Na početku našeg putovanja posjetili smo Pravoslavnu crkvu sv. Đorđa. Crkvica je smještena pokraj Gradske tržnice. Tamo nas je dočekao pravoslavni svećenik Uglješa Pilinger koji nas je upoznao s pravoslavnim vjerskim obredima, pozdravima i običajima. Uputio nas je na problem smanjenja broja vjernika te da je broj ljudi na svetim obredima svega 2-5 osoba. Puno ljudi se srami svoje vjere pa ju i sakriva od društva. Na kraju obilaska crkve zapalili smo svijeću i stavili ju u pijesak, prema pravoslavnom običaju. 
 
 
 
 
Gospodin Pilinger je rekao kako odlično surađuje s Rimokatoličnom crkvom i kako na nivou lokalne zajednice vlada poštovanje, tolerancija i međureligijski dijalog.
 
Nakon pravoslavne crkve otišli smo u jedinu Židovsku sinagogu na ovom području, smještenu u središtu grada, pokraj Šetališta Vatroslava Jagića. Sinagoga u Varaždinu dovršena je 1861. godine i u to vrijeme imala je vrlo moderan izgled. Nažalost, 1941. ustaše su sinagogu pretvorile u konjušnicu kako bi izrazili mržnju prema progonjenoj židovskoj populaciji. Sinagoga se trenutno obnavlja kako bi se sačuvala židovska simbolika i iskazalo poštovanje prema ovoj vjerskoj zajednici u Hrvatskoj.
 
Naš obilazak religijskih objekata završili smo posjetom Crkvi sv. Nikole u Školskoj ulici u Varaždinu. Iako je to jedna od posjećenih crkvi u Varaždinu, većini naših učenika ovo je bio prvi posjet istoj, budući da smo uglavnom svi učenici-putnici. “
 
Na proljeće će učenici, zajedno s profesoricom Jadrankom Težački i još nekim od osoblja škole posjetiti Židovsko groblje u Varaždinu, jedno od rijetkih očuvanih i održavanih u ovom dijelu Hrvatske.

O autoru

Zoran Hercigonja administrator