Kako je to biti (grado)načelnik na jedan dan?

AutorZoran Hercigonja

Kako je to biti (grado)načelnik na jedan dan?

g1

Članovi Vijeća učenika naše škole David Srpak, Melita Tadić, Magdalena Pleša i Bruno Kolar, sudjelovali su 15. studenoga 2018. godine na radionici “Jedan dan kao (grado)načelnik“, koju je organizirao Savjet mladih Varaždinske županije povodom obilježavanja Međunarodnog dana srednjoškolaca. Na početku radionice ukratko je prezentiran djelokrug rada te funkcije gradova i općina. Nakon toga se svaki od prisutnih gradonačelnika/načelnika predstavio, opisao ulogu koju obnaša te je predstavio jedan projekt iz svojeg grada ili općine. Poslije uvodnog dijela, učenici su podijeljeni u grupe s zadatkom da osmislile jedan projekt za svoj grad ili općinu. Pri tome su im (grado)načelnici pomagali u radu svojim znanjem i iskustvom. Projekt naše grupe bio je “Iskorištavanje stare školske dvorane u zabavne svrhe”, kojim smo predložili načine pametnog korištenje ili prenamjene školske dvorane van nastavne funkcije, za razne glazbeno-scenske ili sportske aktivnosti. Po završetku zadatka, svaka je grupa predstavljala svoj projekt i dala argumente zašto bi baš on trebao biti izglasan. Svi zajedno smo prodiskutirali što je u svakom projektu dobro, a što bi se moglo unaprijediti kako bi projekt bio konkurentniji.

g2

Zaključujemo da nam je radionica bila zanimljiva i poučna jer smo stekli uvid u rad lokalnih jedinica samouprave i tako unaprijedili svoja znanja te demokratske vrijednosti i stavove, važne za odgovorno i aktivno sudjelovanje u demokratskom društvu. Nadamo se da će se učenici više uključivati u slične aktivnosti Savjeta mladih te pomoći u predlaganju rješenja za probleme s kojim se susreću gradovi i općine naše županije.

 

                          David Srpak, 1.c Melita Tadić, 2.b, Magdalena Pleša, 2.c i Bruno Kolar, 4.a

O autoru

Zoran Hercigonja administrator