Non scholae sed vitae discimus!

AutorZoran Hercigonja

Non scholae sed vitae discimus!

Misija naše škole jest da ne učimo za školu, već za život. Analizirajući ovu temu učenica Dora Majhen, zdravstveno-laboratorijska tehničarka iz 1. c razreda, uz mentorstvo profesorice Elizabete Šimunović sudjelovala je na županijskoj razini Natjecanja i smotre Opisujemo sustave 2025. u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.

Tema je analizirana detaljno, analizom relevantne literature u čijem su pronalasku pomogle naše knjižničarke, školske psihologinje i pedagoginja te učenici 3.e razreda koji su nesebično ustupili svoje udžbenike Psihologije za produbljivanje znanja o motivaciji i učenju. Tijekom veljače 2025. godine ispitani su stavovi i navike o učenju, motivaciji i samopouzdanju učenika prvih razreda naše škole. U nastavku pogledajte prikaz sustava motivacije i učenja u obliku dijagrama uzročno-posljedičnih veza te relacije među osnovnim elementima kao i utjecaj mnogih varijabli. Na dijagramu su varijable navedene bez eliptičnih okvira i njihov utjecaj na pojedine elemente može biti i pozitivan i negativan. Promjena samo jednog od njih rezultira promjenom cijelog sustava. Također, pročitajte sažetak cjelovitog rada te zaključke naše Dore temeljene na rezultatima provedene ankete.

Sažetak. „Znanje je moć“ prema riječima Francisa Bacona. Središnja obaveza nas učenika i naš „posao“ je učiti te stjecati nova znanja i vještine. Često mi kao učenici mislimo da učimo za profesore i ocijene u školi, no to je daleko od istine. Učimo kako bi stekli opću kulturu, znanje i vještine koje su bitne za život. Začarani krug učenja, odnosno sustav motivacije i učenja sastoji se od mnogo elemenata, mnogo unutarnjih i vanjskih faktora i složenih relacija među njima. U radu ću analizirati osnovne interakcije između učenika, profesora, ispita, ocjena, organiziranosti, roditelja, kazni, pohvala i nagrada te misli o budućnosti i budućem poslu. Svi smo iskusili uzroke i posljedice školskog uspjeha poput odličnih ocjena, pohvala i nagrada koje su uslijedile nakon puno uloženog truda, dobre organizacije obaveza, zadataka i učenja te školskog neuspjeha poput loših ocjena, kazni i zabrana izlazaka/mobitela/itd. nakon površnog pristupanja učenju i zadatcima, loše organizacije učenja, nerazumijevanja gradiva. Ključ uspjeha je pronalazak odgovarajućeg sustava motivacije u kojoj god se situaciji našli. Informacije prikupljene proučavanjem relevantne literature obogatila sam vlastitim iskustvima i iskustvima svojih vršnjaka čija je razmjena dio naše svakodnevice.

Rezultati i zaključci.

  1. Većina učenika uči neredovito što vjerojatno nema pozitivne posljedice na njihov školski uspjeh.
  2. Većina roditelja ne koristi kazne kao sredstvo motivacije, dok neki primjenjuju popustljiv pristup koji ovisi o okolnostima.
  3. Većina učenika razumije važnost učenja, ali značajan broj ne prepoznaje važnost učenja u potpunosti.
  4. Učenici uglavnom imaju motivacije za učenje, ali iako većina učenika osjeća određenu motivaciju, značajan postotak učenika osjeća manjak iste što može utjecati na njihove rezultate.
  5. Telefoni i društvene mreže stvaraju najveći problem tijekom učenja, što nas dovodi u potrebu za strategijama upravljanja vremenom i smanjenjem korištenja tehnologije tijekom učenja i općenito kroz dan.
  6. Učenici u prosjeku dnevno uče 1-2 sata i provode umjereno vrijeme u učenju, ali postoji prostor za poboljšanje u pogledu učinkovitijeg korištenja vremena.
  7. Glavni motivatori za učenje su želja za dobrim uspjehom i strah od neuspjeha.
  8. Učenici se ne slažu da je opcija kažnjavanja zbog loših ocjena dobra ideja te preferiraju pozitivne metode motivacije.
  9. Učenici se slažu da je opcija nagrađivanja zbog dobrih ocjena dobra ideja za razliku od opcije kažnjavanja zbog loših ocjena te smatraju kako je metoda nagrađivanja puno učinkovitija metoda motivacije u odnosu na kažnjavanje.
  10. Učenici ili imaju samopouzdanja ili nisu sigurni imaju li ga. Iako gotovo polovica učenika ima samopouzdanje, postoji značajan broj nesigurnih učenika koji bi mogli imati koristi od dodatne podrške i ohrabrenja. Većina učenika ima umjerenu motivaciju i svijest o važnosti obrazovanja što je prolazno.

Veliko hvala svim učenicima i djelatnicima škole koji su doprinijeli u pripremanju i realizaciji ovog rada te čestitke Dori na plasmanu i postignutom uspjehu!

 

Dora Majhen, učenica 1. c razreda

Elizabeta Šimunović, mentorica

O autoru

Zoran Hercigonja administrator